www.nowawies.pl

:: Co można robić w ferie, gdy się nigdzie nie wyjeżdża?
Wiadomość dodana przez: arek (2009-02-04 22:59:50)

W naszej szkole, w zimowe ferie, zostały zorganizowane dla dzieci i młodzieży liczne atrakcyjne zajęcia, między innymi naukowe. Naukowe odbywały się pod hasłem: Nauka od A do Z.  Zostały zaprojektowane i zorganizowane przez nauczycielkę chemii i biologii Jadwigę Grużdź dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.


W poniedziałek 19 stycznia można było zrobić atrakcyjne eksperymenty chemiczne: sprawdzić, czy metale reagują z wodą? Czy mieszanka cukru z pewną solą się zapala? Czy z cukru i sody można wyhodować potwora? Sprawdzić, co się kryje w glebie.
We wtorek 20 stycznia gościliśmy zoologa dr Grzegorza Soszkę. Słuchaliśmy opowieści o gadach, mogliśmy pogłaskać węże i nawet wziąć je do ręki lub założyć sobie na szyję!
W środę 21 stycznia byliśmy w ZOO. Mogliśmy tam obejrzeć z bliska bezkręgowce, pogłaskać karalucha, potrzymać w ręku wija, dotknąć ogromnego ślimaka. „Rozmawialiśmy” także z kręgowcami np. z przyjazną Surykatką.
W czwartek 22 stycznia i piątek 30 stycznia na warsztatach w Muzeum Ewolucji dowiedzieliśmy się, jak powstawały ślady dinozaurów i jak tworzyły się skamieniałości. Sami zostawiliśmy  stworzone przez siebie ślady dla potomności .  Pogłaskaliśmy po pysku roślinożernego dinozaura, sprawdziliśmy wytrzymałość szczęki Tyranozaura i obliczyliśmy, o ile jest większy odcisk łapy niedźwiedzia od naszej ręki.
W piątek 23 stycznia w Zoo żubry odkryły nam swoje tajemnice. Przy okazji odwiedziliśmy nasze ulubione ptaszniki i karaczany.
W poniedziałek 26 stycznia zbadaliśmy czystość powietrza w naszej miejscowości. Użyliśmy skali porostowej. W Nowej Wsi powietrze jest średnio zanieczyszczone tlenkiem siarki (IV).
W środę 28 stycznia uczestniczyliśmy w warsztatach w Instytucie Fizyki PAN.  Dowiedzieliśmy się, jak niska może być temperatura. Wkładaliśmy palce do ciekłego azotu. Oddychaliśmy helem. Badaliśmy właściwości ciał w niskich temperaturach. Naszym naukowym przewodnikiem był dr hab. Grzegorz Grabecki – serdecznie dziękujemy za przygotowany dla nas pokaz.
Wszystkim Uczniom z SP i Gimnazjum, którzy odkrywali ze mną w ferie, nieznane lądy Królestwa Nauki, serdecznie dziękuję ( obejrzyj zdjęcia w Galerii).
Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w naukowych rozrywkach w ferie, zapraszam w czasie dużych przerw do pracowni chemiczno – biologicznej na pokazy i dyskusje naukowe.
Nauczycielka chemii i biologii Jadwiga Grużdź


adres tej wiadomości: www.nowawies.pl/news.php?id=2019