www.nowawies.pl

:: Filmowa Gimbaza i chętni uczniowie w WFDiF - sprawozdanie
Wiadomość dodana przez: Arek (2014-03-17 21:30:07)

W czasie ferii pani Dorota Planeta zorganizowała dla chętnych uczniów wyjazd do Wytwórni filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) na plan filmowy najnowszego filmu fabularnego w reżyserii Jana Komasy (twórcy „Sali samobójców”) pt. „Miasto 44”. Mieliśmy możliwość zwiedzić wystawę, obejrzeć fragmenty zrealizowanego już, a oczekującego na premierę dzieła i zobaczyć elementy jego scenografii. Dowiedzieliśmy się, że film Jana Komasy został zrealizowany z okazji zbliżającej się 70 rocznicy wybuchu Powstania.

Do kin wejdzie we wrześniu, ale uroczysta premiera-  na skalę europejską - odbędzie 1 sierpnia o godz. 17.00 na Stadionie Narodowym –dokładnie 70 lat po Powstaniu będzie można przyjrzeć się powstańczej Warszawie i jej młodym mieszkańcom.

W zajęciach wzięło udział 13 uczniów z kl. IIIb, IIIa, IIa i Ia. Celem tej wycieczki było bliższe poznanie zawodów i pojęć związanych z pracą nad filmem, a także zapoznanie się z planem filmowym i profesjonalnym sprzętem.

Zaraz po dotarciu na miejsce zostaliśmy wstępnie poinformowani o pracy wytwórni, o współpracujących z nią artystach i o zrealizowanych tu filmach. Po krótkim wstępie osoby chętne mogły się ubrać w stroje powstańców i  zostały lekko ucharakteryzowane. Na naszych policzkach pojawiły się „krwawe rany”. Po wejściu na plan kolejno poznawaliśmy jego zakątki i ciekawostki z nim związane. Zdecydowanie największe wrażenie wywarło na nas charakterystyczne mieszkanie z czasów wojny, które, jak się okazało, urządzali nie tylko scenografowie, ale cały sztab ludzi. Wszystko po to, by było wiarygodne i wyglądało w filmie bardzo prawdziwie. Zadbano o najdrobniejsze szczegóły takie jak: lekko zmoczona ściana za umywalką, czy mała zabawka na łóżku, które były bardzo starannie wykonane. Poznaliśmy wiele trików wykorzystywanych w filmie, by wyglądał jak najprawdziwiej np. steropianowe cegły, czy znaczenie tzw. green- screen. Obejrzeliśmy kilka ciekawych filmów ukazujących prace garderobianych czy pirotechników, bez których niektóre sceny w filmie „Miasto 44” nie mogłyby się odbyć. Zwiedziliśmy też kanał stworzony na potrzeby filmu. Pani, która nas oprowadzała, opowiedziała nam o twórcy „Miasta 44”, o kręceniu zdjęć, o aktorach i sprzęcie wykorzystanym do stworzenia dzieła. Już teraz znamy kilka ujęć, choć do premiery jest jeszcze dużo czasu. Dowiedzieliśmy się też, że jego przygotowywanie  trwało 63 dni , dokładnie tyle samo, ile trwało Powstanie Warszawskie. Podczas zajęć w Wytwórni Filmowej  dowiedzieliśmy się, jakie są etapy powstawania filmu i jaki jest ogrom prac i pieniędzy, które trzeba w to włożyć. Wiemy już nawet, ile kosztowała realizacja  „Miasta 44”. Z niecierpliwością oczekujemy na premierę. Na zakończenie, pani przygotowała dla nas zadania, w których wykazaliśmy się znajomością pojęć  filmowych. Jeśli będziemy w realizować filmowy projekt edukacyjny, na pewno  się nam przydadzą.

Tę wycieczkę każdy z nas zapamięta na długi czas. Była naprawdę interesująca i dużo się nauczyliśmy. Bardzo chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze raz i szczerze polecamy to miejsce wszystkim, szczególnie zainteresowanym magią i tajnikami kina. WFDiF to naprawdę niesamowite miejsce odkrywające przed nami tajemnice filmowe!


Zuzanna Bziuk kl. Ia
adres tej wiadomości: www.nowawies.pl/news.php?id=3097