www.nowawies.pl

:: Zamknięcie sezonu koncertów edukacyjnych przygotowanych przez Dział Edukacji Filharmonii Warszawskiej
Wiadomość dodana przez: Anna (2016-06-23 11:59:34)

21 czerwca odbył się ostatni już w tym roku szkolnym koncert „filharmoników”. Od września w naszej szkole raz w miesiącu odbywały się audycje warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncerty te były dedykowane uczniom klas 4-6. Odbywały się o stałej porze – zawsze we wtorki na szóstej godzinie lekcyjnej w zielonej hali.  Uczniowie brali aktywny udział w przygotowywaniu: ustawiali ławki dla słuchaczy, pomagali przy obsłudze sprzętu nagłaśniającego, po audycji sprzątali salę.Audycje prowadziła Pani Urszula Oleksiak - oprócz pracy w stołecznej Filharmonii jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera przy ul. Miodowej. Tam nasza prelegentka uczy historii muzyki oraz literatury muzycznej. Uczniowie słuchali bardzo ciekawych zapowiedzi utworów, opisów budowy instrumentów muzycznych oraz ich historii. Muzycy ilustrowali dźwiękiem wypowiedzi Pani Urszuli, a także niektóre instrumenty rozmontowywali na oczach zaciekawionych dzieci. Wybrani losowo uczniowie mogli dotknąć instrumentów, na przykład przyciskać guziki lub klawisze regestrów w akordeonie.  Za każdym razem odwiedzali nas coraz to inni instrumentaliści, wokaliści a nawet aktorzy. Uczniowie mieli niejedną okazję na utrwalenie wiedzy teoretycznej zdobytej na lekcjach muzyki – rozpoznawali dzieła muzyczne różnych kompozytorów, przypominali sobie klasyfikację instrumentów muzycznych oraz ich budowę. Praktyczne umiejętności muzykowania naszych dzieci i młodzieży również były każdorazowo wykorzystywane przez prowadzącą – uczniowie śpiewali wraz z muzykami przeboje z bajek, filmów oraz kanony, a także tańczyli.

Uczniowie na audycje przychodzili odświętnie ubrani, uczyli się kulturalnego zachowania podczas koncertów, wręczali po występach artystom kwiaty – tak, jak to ma miejsce w prawdziwej Filharmonii. Przed salą zostały zawieszone prace plastyczne wykonane przez uczniów kl. 4-6, przedstawiające „savoir vivre młodego melomana” (czyli jak powinno się zachowywać na koncertach lub w teatrach, a czego nie wolno nam robić pod żadnym pozorem!).

Ostatnia audycja zakończyła się muzycznym podziękowaniem – wszystkie klasy piąte na czele z solistkami z 5A: Julią Jeż, Małgosią Rutą i Mają Wesołowską, zaśpiewały piosenkę „Wieczór w filharmonii”.  Muzycy podziękowali i przyznali się, że byli zaskoczeni tak pięknym wykonaniem niezwykle pasującej do tej okazji piosenki.

W następnym roku szkolnym planowane jest również objęcie tego typu edukacją muzyczną naszych najmłodszych uczniów.

Renata Włodarek

Galeria:adres tej wiadomości: www.nowawies.pl/news.php?id=3405